Název sekce

Charakteristika projektu

Již šestou sezonu úspěšně běží projekt Českého atletického svazu nabízející dětem a jejich rodičům možnost navštěvovat atletické kroužky zaměřené na všestrannou pohybovou aktivitu. V současnosti je najdete na 220 místech po celé republice a to nejen v atletických klubech a oddílech, ale i v dalších subjektech, které nabízejí volnočasové aktivity. Úspěšně se hravá atletika také začlenila do nabídky kroužků v mnoha školách a školkách. Atletika pro děti si prostě za krátkou dobu získala množství příznivců a tak se s námi zdravě hýbe už přes 16 tisíce dětí. Projekt podporují slavní sportovci jako třeba oštěpařka Bára Špotáková, překážkářka Zuzana Hejnová nebo koulař Ladislav Prášil. 

V roce 2014 se Český atletický svaz rozhodl myšlenku sportování šitého na míru nejmenším dětem rozšířit a to o nabídku obohacení tělesné výchovy na prvním stupni základních škol o hravé základy atletických disciplín. Projekt v základu vychází ze zkušeností s atletikou určenou dětem ve věkovém rozmezí 5 až 11 let. Za uplynulých pět let vznikla a stále vzniká propracovaná metodika, ve spolupráci s firmou JIPAST bylo navrhnuto náčiní a nářadí, které po všech stránkách vyhovuje této věkové kategorii a díky odborným školením a seminářům se nám daří nové zkušenosti dostávat do praxe. Všechny tyto novinky z oblasti práce s nejmenšími atlety Český atletický svaz chce zúročit právě v projektu Atletika pro děti do škol, který umožňuje zapojeným školám, začít v rámci hodin tělesné výchovy také 'atletit'. 

Byli bychom rádi, kdyby tento nový projekt napomohl tomu, aby děti ve školách tělocvik nejen bavil, ale aby pochopily, jak důležité je, že se pohyb stane součástí jejich zdravého životního stylu. Právě atletika, která v začátcích nenutí děti ke specializaci, ale je zaměřená na všestrannou pohybovou aktivitu, je podle našeho názoru ideální pro obohacení hodin tělesné výchovy. Učitelé mohou těžit z její nesporné výhody – všestrannosti. Běh, skok, hod, jsou totiž pohybové aktivity, které jsou základem nejen pro jednotlivé disciplíny v atletice, ale i skvělým odrazovým můstkem pro jiné sporty. Patronkou projektu je naděje české chůze, Anežka Drahotová, juniorská mistryně světa a držitelka juniorského světového rekordu.

Co VÁM projekt Atletika pro děti nabízí?

Metodiku- DVD Atletika pro děti do škol, brožuru Atletika pro děti, knihu Atletika pro děti a jejich rodiče, učitele a trenéry /některé materiály zdarma, jiné lze zakoupit za výhodnou cenu/
Školení a semináře- školení Atletika pro děti  do škol v rámci DVPP
Soutěže a akce- atletické soutěže pro 1. stupeň ZŠ: Atletický trojboj, Štafetový pohár, různé korespondenční soutěže ČAS
Nářadí, náčiní a pomůcky- jednotlivé pomůcky nebo celou školní sadu /lze zapůjčit na určitou dobu nebo přímo zakoupit od výrobce/
Materiály- diplomy, letáky, papírové medaile a rozvrh hodin ke stažení 

Zaujal vás projekt Atletika pro děti do škol a chtěli byste se do něj zapojit? 
 
Nejdříve si promyslete, jaký způsob spolupráce by byl pro vaši školu nejpřínosnější. Položte si otázku, jestli vás projekt zajímá jako celek nebo si z něho vyberte jen nějakou z jeho pěti částí. Chcete se pouze zúčastnit školení nebo získat metodické materiály? Poté kontaktujte emailem koordinátorku projektu, Ivetu Rudovou, (irudova@atletika.cz) a zašlete jí vstupní informace. Mail musí obsahovat následující: adresu a název vaší školy, kontaktní osobu, email a telefon. Takto se během pár dní objevíte v naší databázi spolupracujících škol. 
 
Dále od nás dostanete certifikát o spolupráci, na kterém budou otvory, do kterých si  budete moci pověsit medaile, které pro svoji školu nasbíráte za určenou aktivitu. 
 
Do projektu se můžete zapojit během celého následujícího školního roku,  Plnohodnotně zapojené školy, tedy ty, které získají všechny medailičky,  obdrží na konci školního roku závěrečný cerifikát podepsaný patronkou projektu Anežkou Drahotovou a drobný dárek.
 
Aktuální informace k 3. ročníku pro školní rok 2016/17 najdete ZDE